Substancja radioaktywna w powiecie ostrowieckim - Ostrowiec24.Info

Substancja radioaktywna w powiecie ostrowieckim

Foto: PSP Ostrowiec

27 września 2023 r. na terenie Strefy Przemysłowej w Kunowie obejmującej m.in. takie zakłady jak PerfectDoor Sp. z o.o. czy  TBM Sp. z o.o. odbyły się powiatowe ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze z udziałem jednostek Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej Ostrowiec Św., jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu ostrowieckiego, Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego, grupy ratownictwa PCK, Komendy Hufca Związku Harcerskiego Polskiego w Ostrowcu Św., Policji oraz gminnego i powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Więcej poniżej!

Łącznie w ćwiczeniach udział brało około 140 ratowników (30 samochodów ratowniczo-gaśniczych i specjalnych, oraz  karetki pogotowia). Organizatorem ćwiczeń był komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Św. Ćwiczenia obserwował st. bryg. Marcin Machowski Zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Na zbiórce podsumowującej nasze działania pozytywnie służby ocenił przybyły na miejsce poseł na sejm RP Andrzej Kryj i Burmistrz Miasta i Gminy Kunów Lech Łodej.

Pierwszym założeniem manewrów na terenie firmy TBM Sp. z o.o.  produkującej przekąski było zdarzenie z substancją radioaktywną, która z niewyjaśnionych przyczyn znalazła się na terenie hali magazynowej. Podczas tego epizodu w celu rozpoznania i likwidacji zagrożenia do działań weszły dwie Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego: „Ostrowiec 2” i „Kielce 1”. Następnie doszło do pożaru w zakładzie PerfectDoor Sp. z o.o. zajmującym się głównie produkcją drzwi.  Na skutek zaprószenia ogień zaczął się szybko rozprzestrzeniać z uwagi na lokalizację w obiekcie dużej ilości materiałów palnych w postaci drewnianych płyt, trocin i gotowych produktów. W wyniku pożaru poszkodowane zostało 4 osoby. Ostatnie zdarzenie natomiast obejmowało skomplikowany  wypadek drogowy terenie na pobliskiego składu budowlanego.

W tym niełatwym zadaniu musieli wykazać się nie tylko strażacy ale przede wszystkim, ratownictwo medyczne i służby zarzadzania kryzysowego. Po zakończeniu ćwiczeń podsumowano je wspólnie ze wszystkimi osobami biorącymi udział w manewrach. Ćwiczenia miały wymiar edukacyjny, utrwalający postępowanie według procedur przy skomplikowanych akcjach ratowniczych. Sprawdzona została również współpraca służb w sytuacji kryzysowej ale przede wszystkim pracownicy poszczególnych zakładów mogli zobaczyć z jakimi zagrożeniami mogą mieć do czynieni w swoim miejscu pracy, jak należy się bezpiecznie ewakuować i jakiej pomocy bądź zachowań oczekują działający na miejscu ratownicy.

Działania strażaków oceniał zespół rozjemców, który niebawem przedstawi wyniki swoich spostrzeżeń mających wpływ na proces dalszego doskonalenia zawodowego strażaków. 

Foto: PSP Ostrowiec

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Substancja radioaktywna w powiecie ostrowieckim"

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*