Chciał pomóc koleżance, a stracił spore pieniądze przesyłając kody BLIK - Ostrowiec24.Info

Chciał pomóc koleżance, a stracił spore pieniądze przesyłając kody BLIK

Foto ilustracyjne

Cyberprzestępcy, aby wyłudzić pieniądze, często wykorzystują popularne portale społecznościowe oraz komunikatory. Jedną z metod stosowaną przez przestępców jest próba uzyskania kodu BLIK. Tym razem ofiarą oszustów padł 31-latek, który myśląc, że pomaga koleżance stracił blisko 600 złotych. Więcej poniżej!

We wtorek do ostrowieckiej komendy zgłosił się 31-letni mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego. Mężczyzna poinformował stróżów prawa, że został oszukany przez osobę podszywającą się pod jego koleżankę. Jak ustalili mundurowi, ktoś włamał się na konto społecznościowe znajomej zgłaszającego, a następnie podając się za nią, poprosił 31-latka za pośrednictwem popularnego komunikatora społecznościowego o udostępnienie kodu BLIK. Ostrowczanin był przekonany, że koresponduje swoją ze znajomą. Z ich korespondencji wynikało, że koleżanka potrzebowała krótkoterminowej pomocy finansowej, gdyż miała problem z płatnością w aplikacji bankowej. Jak się okazało, w trakcie prowadzonej korespondencji wygenerował on kod BLIK na kwotę blisko 600 złotych.

Ostrzegamy! Często stosowaną przez oszustów metodą jest podszywanie się pod znajomych na portalach społecznościowych i zwracanie się z prośbą o pilną pożyczkę. Przestępcy proponują łatwy sposób przelania gotówki poprzez wygenerowanie numeru kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej. Przekazany kod wystarczy, by sprawca mógł natychmiast wypłacić pieniądze. Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom.

Aby nie paść ofiarą oszustów radzimy:

  • weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę. Najpierw skontaktujmy się z nimi telefonicznie i upewnijmy się, czy faktycznie to oni potrzebują tego rodzaju pomocy,
  • nie kierujmy się pośpiechem, lecz zdrowym rozsądkiem,
  • pamiętajmy również o stosowaniu silnych haseł, które zawierają małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne,
  • dodatkową ochroną naszego konta może być dwuskładnikowe uwierzytelnienie. Wybierając pytania bezpieczeństwa wybierzmy hasło trudne do odgadnięcia, na które tylko my znamy odpowiedź. Pamiętajmy również o tym, aby nigdy nie zapisywać hasła w przeglądarce internetowej.

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Chciał pomóc koleżance, a stracił spore pieniądze przesyłając kody BLIK"

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*