Nowy funkcjonariusz do wykrywania materiałów wybuchowych w ostrowieckiej komendzie - Ostrowiec24.Info

Nowy funkcjonariusz do wykrywania materiałów wybuchowych w ostrowieckiej komendzie

W Komendzie Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim służbę rozpoczął nowy czworonożny funkcjonariusz. Wyjątkowa pomocniczka wabi się Szaga, ma niecałe dwa lata i bardzo dużo energii, a także zapału do wykrywania zapachów materiałów wybuchowych. Jej opiekunem jest st. sierż. Radosław Wojna, który to po raz pierwszy ma pod opieką czworonoga. Policjant i jego nowy przyjaciel na początku grudnia br. ukończyli specjalne szkolenie i od kilku dni pełnią wspólnie służbę. Więcej poniżej!

Psy służbowe pełnią w Policji bardzo ważną rolę. Patrolują ulice, biorą udział w interwencjach i zabezpieczaniu imprez masowych, zatrzymują groźnych przestępców, szukają osób zaginionych. Mają umiejętności, których ludziom brakuje, a które potrzebne są w pracy policyjnej. Wyszukują zapachy materiałów wybuchowych, narkotyków i broni, potrafią też wyszukać zapach zwłok ludzkich na lądzie i w wodzie. Psy służbowe muszą być w gotowości każdego dnia, często pracując
w ekstremalnych warunkach.

Do tej pory w Komendzie Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim służbę pełniło 2 czworonożnych funkcjonariuszy. Wykorzystywane są one do zabezpieczania meczów, poszukiwań osób zaginionych, ujawniania sprawców przestępstw oraz ujawniania narkotyków.

Od niedawna szeregi ostrowieckiej policji zasilił nowy trzeci pies. Jest to owczarek niemiecki krótkowłosy i wabi się Szaga. Razem ze swoim przewodnikiem st.sierż. Radosławem Wojna ukończyli już 4,5 miesięczne szkolenie w Zakładzie Kynologii w Sułkowicach. To właśnie tam Szaga doskonaliła swoją sprawność fizyczną, niezbędną do pokonywania przeszkód, ćwiczyła posłuszeństwo i opanowanie tak, aby zachować spokój w niebezpiecznych i stresujących sytuacjach oraz tworzyć zgrany duet ze swoim przewodnikiem. Czworonożny funkcjonariusz jest specjalistą do przeszukiwania pomieszczeń pod kątem ujawniania materiałów wybuchowych i środków pirotechnicznych. Jest to jedyny taki pies w całym garnizonie świętokrzyskim.

Przewodnikiem Szagi jest st.sierż. Radosław Wojna funkcjonariusz Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim legitymujący się blisko 6-letnim stażem służby. Jak mówi mundurowy Szaga jest zwierzakiem energicznym, młodym i chętnym do nauki.

Policyjnemu duetowi życzymy samych sukcesów i owocnej służby w szeregach świętokrzyskiej Policji!

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Nowy funkcjonariusz do wykrywania materiałów wybuchowych w ostrowieckiej komendzie"

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*