Uczniowie „Staszica” jak co roku na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie Nad Odrą [Galeria] - Ostrowiec24.Info

Uczniowie „Staszica” jak co roku na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie Nad Odrą [Galeria]

Foto: Powiat Ostrowiecki

Młodzież LO Nr I im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim, na zaproszenie Karoliny Ochniowskiej, koordynatora ds. polskich studentów, wzięła udział po raz dziesiąty w Polskim Dniu Informacyjnym Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, w trakcie którego miała okazję przyjrzeć się uczelni z bliska. Więcej poniżej!

Oprócz prezentacji wydziałów oraz kierunków studiów, omówiona została oferta językowa, warunki aplikacji, możliwości finansowania oraz późniejszej kariery zawodowej. Ku zaskoczeniu uczniów, nie było elaboratów, lecz pełne humoru i rzeczowości 30-minutowe wykłady, prowadzone wspólnie przez wykładowców i studentów.

Młodzież miała okazję porozmawiać z wykładowcami i ze studentami, a więc zasięgnięcia informacji na temat studiów z pierwszej ręki, obejrzenia kampusu oraz zwiedzenia Słubic, a także wzięcia udziału w warsztatach prawniczych, ekonomicznych i kulturoznawczych. Była to okazja do sprawdzenia umiejętności językowych uczniów, którzy wykazali się dużą samodzielnością i kreatywnością. Dzięki uprzejmości naszego absolwenta, a obecnie studenta kierunku prawa polsko-niemieckiego na Viadrinie, uczestnicy wycieczki zwiedzili Frankfurt i podziwiali jego panoramę z tarasu widokowego w Collegium Polonicum.

Wizyta na Viadrinie poprzedzona była czterogodzinnym relaksem na Tropical Islands- największej wyspie tropikalnej w Europie. Czekały na uczniów Staszica spacery po plaży Morza Południowego, ekspedycje po Lesie Tropikalnym, relaks w Strefie Saun oraz wiele wyjątkowych atrakcji w Parku Rozrywki.

Następnego dnia uczniowie opuścili Frankfurt, spoglądając na most, łączący Polskę z sąsiadami zza Odry i udali się do stolicy Niemiec – Berlina.

Zwiedzanie miasta młodzież rozpoczęła od Kurfürstendamm (Ku’damm), głównej ulicy zachodniej części Berlina ze słynnym Kościołem Pamięci. Następnie udała się w stronę Placu Alexandra, gdzie zobaczyła Wieżę Telewizyjną oraz Rotes Rathaus – siedzibę urzędującego Burmistrza Berlina. Kierując się w kierunku Placu Żandarmerii uczniowie przejechali przez jedno z najbardziej znanych przejść granicznych między NRD, a Berlinem Zachodnim – Checkpoint Charlie. Następnie udali się w stronę Alei „Unter den Linden” („Pod lipami”), jednej z najpiękniejszych ulic w stolicy Niemiec. Aleja ma długość 1,5 kilometra, a wzdłuż niej znajduje się szereg zabytków, pomników oraz śladów niemieckiej historii. Najstarszym budynkiem na mapie alei jest dawna Zbrojownia, w której obecnie zlokalizowane jest Niemieckie Muzeum Historyczne. Zaraz obok niego mieści się budynek opery berlińskiej – Staatsoper Unter den Linde. Nieco dalej znajduje się imponujący gmach Ambasady Federacji Rosyjskiej,  W okolicy traktu mieści się również główny budynek najstarszej uczelni wyższej w Berlinie – Uniwersytetu Humboldta. Zachodnią część alei zamyka Brama Brandenburska (das Brandenburger Tor) – unikalna brama miejska, która jako jedyna oryginalna zachowała się w Berlinie. Brama Brandenburska jest symbolem integralności Niemiec i pokoju między narodami.

Wśród zabytków, podziwianych przez młodzież należy wspomnieć także o Pałacu Księżniczek. Nie mogło oczywiście zabraknąć wizyty w Muzeum Topografii Terroru z fragmentami Muru Berlińskiego i pozostałościami siedziby SS i gestapo. W programie była też wizyta w Neues Museum ze słynnym posągiem Nefretete. Zwiedzanie Berlina uczniowie zakończyli w Reichstagu, siedzibie Parlamentu Niemieckiego. Nie mogło również zabraknąć czasu wolnego na zakupy. W późnych godzinach wieczornych grupa ze Staszica wyruszyła w drogę powrotną do Polski.

Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: Beata Kot, Monika Borzym, Sławomir Miszczuk, Dariusz Kaszuba.

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Uczniowie „Staszica” jak co roku na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie Nad Odrą [Galeria]"

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*