Przypałacowy park zyska nowy wygląd - Ostrowiec24.Info

Przypałacowy park zyska nowy wygląd

Foto: Powiat Ostrowiecki

W Pałacu Wielopolskich z rąk parlamentarzystów, senatora Jarosława Rusieckiego i posła Andrzej Kryja, starosta Marzena Dębniak odebrała promesę na dwa zadania. Więcej poniżej!

Dofinansowanie w ramach programu otrzymało Muzeum Historyczno-Archeologiczne  na prace służące ekspozycji elementów zabytkowego układu parkowego przy Pałacu Wielopolskich w Ostrowcu Świętokrzyskim – Częstocicach w kwocie 3 420 000,00 zł. oraz na remont konserwatorski  organów w kościele p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowcu Świętokrzyskim w kwocie 490 000,00 zł.

Jak pokreśliła starosta Marzena Dębniak, powiat ostrowiecki zawsze ubiega się o pomoc we wszystkich programach. Po pierwszej edycji tego programu był pewien niedosyt, ponieważ walczyliśmy o park w Częstocicach, który stanowił element dużego projektu o wartości 16,5 mln, gdzie powiat dołożył około 9 mln do tych remontów i inwestycji. Był to dla nas olbrzymi wysiłek. Pozostał do wykonania park, który jest bardzo kosztowny, ponieważ jego realizacja zakończy się kwotą około 4 mln złotych. I to już będzie ukoronowanie całości inwestycji. Wtedy będziemy mogli powiedzieć, że zrewitalizowaliśmy w całości Częstocice bo remonty i inwestycje na Krzemionkach już zakończyliśmy, mówiła starosta M. Dębniak.

W ramach prac w parku zostanie wykonany remont zarówno ciągów pieszych, ale też i drogi dojazdowej do pałacu. W oryginale była ona wykonana z granitowego bruku, który kiedyś został przykryty asfaltem. Druga część projektu dotyczy zagospodarowania obszaru za pałacem. Wokół tarasu zostanie przygotowany plac z przeznaczeniem na organizację imprez plenerowych, a  północna część samego parku ma być przygotowana dla odwiedzających. Będą tam ścieżki spacerowe i klomby. Z kolei południowa część zostanie przeznaczona na działania związane z bioróżnorodnością. Ma się tam znaleźć ostoja dla roślin, zwierząt, które zamieszkują przypałacowy park.  

Podczas konferencji promesy otrzymali także samorządowcy z gmin Ostrowiec Świętokrzyski, Bałtów, Ćmielów i Kunów.  Promesa dla gminy Waśniów zostanie przekazana w innym terminie.

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Przypałacowy park zyska nowy wygląd"

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*