34-latek odpowie za znieważanie funkcjonariuszy - Ostrowiec24.Info

34-latek odpowie za znieważanie funkcjonariuszy

Foto ilustracyjne

Policjanci każdego dnia dbają o bezpieczeństwo i porządek publiczny. Należy zaznaczyć, iż aby nasze czynności były wykonane prawidłowo i profesjonalnie, mamy prawo do wydawania wiążących poleceń. Ich nieprzestrzeganie niesie ze sobą konsekwencje prawne. Pamiętaj, nie lekceważ wydawanych przez funkcjonariusza poleceń i nie utrudniaj podejmowanych na miejscu czynności. To również od Ciebie zależy, jak zakończy się interwencja. Więcej poniżej!

W minioną niedzielę około godziny 20.20 policjanci z ogniwa patrolowo-interweniującego ostrowieckiej komendy zostali wezwani na interwencję domową. Na miejscu mundurowi zastali 34-latka, który w trakcie czynności znieważył stróżów prawa słowami powszechnie uznawanymi za obraźliwe. 34-latek za popełnione przestępstwo został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Badanie alkomatem wykazało u niego blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Wczoraj po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut znieważenia funkcjonariuszy policji.

Policja to umundurowana formacja, której głównym zadaniem jest dbanie o życie, zdrowie oraz bezpieczeństwo obywateli. W powiecie ostrowieckim policjanci codziennie podejmują wiele interwencji, przeprowadzają dziesiątki kontroli drogowych, legitymują setki osób, abyśmy wszyscy czuli się bezpiecznie. Nasze działania mają na celu dbanie o dobro drugiego człowieka i są ugruntowane w przepisach prawa.

Jeśli jesteś sprawcą przestępstwa lub wykroczenia wiedz, że policjant ma prawo wykonać szereg czynności, takich jak: legitymowanie, kontrola osobista czy sprawdzenie zawartości bagażu. Warto jednak wiedzieć, że nawet jeśli nie złamałeś przepisów prawa, funkcjonariusz jest uprawniony do wydawania wiążących poleceń, dotyczących określonego zachowania. Ma to na celu m.in. umożliwienie wykonania niezbędnych na miejscu czynności, zabezpieczenie śladów czy dokonania stosownych ustaleń.

Przypominamy!

art. 226 kodeksu karnego

§ 1. Kto znieważa funkcjonariusza publicznego albo osobę do pomocy mu przybraną podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "34-latek odpowie za znieważanie funkcjonariuszy"

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*