Już w XVII wieku Włosi używali marihuany rekreacyjnie - naukowcy potwierdzają - Ostrowiec24.Info

Już w XVII wieku Włosi używali marihuany rekreacyjnie – naukowcy potwierdzają

Foto ilustracyjne, źródło: pixabay.com

Naukowcy dokonali analizy 9 próbek kości udowej od ludzi, którzy w 1600 roku mieszkali w Mediolanie. Wnioski są następujące: Ludzie spożywali marihuanę od bardzo dawna. Zbadano 9 różnych próbek kości szkieletowych i w dwóch znaleziono ślady konopi indyjskich. Więcej poniżej!

Wiemy, że konopie indyjskie były używane w przeszłości, ale jest to pierwsze badanie, w którym znaleziono ich ślady w ludzkich kościach – powiedziała biolog i doktorantka Gaia Giordano z Laboratorium Antropologii Sądowej i Odontologii Uniwersytetu w Mediolanie (LABANOF) oraz Laboratorium Badań Toksykologicznych.

– To ważne odkrycie, ponieważ istnieje bardzo niewiele laboratoriów, które mogą badać kości w celu znalezienia śladów narkotyków – dodaje Gaia Giordano.

Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie Journal of Archaeological Science. Badania dokonano na kościach osób, które w XVII wieku mieszkali w Mediolanie i zostali pochowani w krypcie Ca’ Granda, pod kościołem przyłączonym do Ospedale Maggiore, najważniejszego szpitala dla ubogich w mieście w tamtym czasie. Celem badań było odnalezienie śladów roślin wykorzystywanych do celów medycznych lub rekreacyjnych w populacji ogólnej.

W badaniu dwie kości – jedna należąca do kobiety w wieku około 50 lat, a druga do nastoletniego chłopca – wykazały obecność dwóch rodzajów kannabinoidów: Delta-9-tetrahydrokannabinolu i kannabidiolu, powszechnie określanych dziś jako DTC i CBD.

Naukowcy twierdzą, że odkrycie nie tylko sugeruje, że marihuana była spożywana przez wszystkie grupy wiekowe i płcie, ale że była używana rekreacyjnie, najprawdopodobniej przygotowywana w ciastach i naparach, mówi Giordano.

Zespół przeskanował dokumentację medyczną Ospedale Maggiore i nie znalazł żadnej wzmianki o konopiach indyjskich w szczegółowych zapisach roślin leczniczych, lekarstw i mikstur podawanych pacjentom we wszystkich szpitalach w Mediolanie w 1600 roku.

Życie w Mediolanie w XVII wieku było szczególnie ciężkie – powiedział gazecie Corriere della Sera archeolog Domenico di Candia, który kierował badaniami. Trzy wieki po zakazie marihuany przez Kościół katolicki, Napoleon zakazał jej spożywania, ponieważ powodowała zaburzenia psychiczne i gwałtowne delirium wśród swoich żołnierzy w Egipcie. Miał nadzieję, że zakaz powstrzyma ich przed przywiezieniem go z powrotem do domu, do Francji.

Przez wieki Włochy były głównym producentem konopi, włókna rośliny konopi, które były używane w papierze, linach i tekstyliach – w tym żaglach na statku Krzysztofa Kolumba – a także jako pasza dla zwierząt gospodarskich i jako nawóz.

Chociaż istnieją pisemne wzmianki, że roślina była podawana jako środek domowy lub przez uzdrowicieli na różne dolegliwości w ciągu ostatnich wieków, pod koniec XIX wieku rozpowszechniły się zakazy jej stosowania. Perduca mówi, że wstyd społeczny jest związany z ideą, że substancja, która jest postrzegana jako powodująca, że tracisz rozum lub która przenosi cię w stan narkoyczny, jest sprzeczna z posłuszeństwem wobec samego siebie – a co ważniejsze, wobec Kościoła katolickiego, który do niedawna był potężną instytucją świecką i polityczną.

To była roślina należąca do innej kultury i tradycji, która była spleciona z religią – powiedział Perduca, który mówi, że przywędrowała wieki temu do Włoch ze wschodniej części Morza Śródziemnego.

Obecnie we Włoszech marihuana jest legalna do celów medycznych, ale sprzeciw wobec niej trwa, a obecny i ostatni włoski rząd naciska na włączenie CBD, cząsteczki niepsychoaktywnej, do wykazu substancji odurzających.

Podczas gdy debata na temat legalizacji marihuany trwa we Włoszech, naukowcy debatują nad tym, czy obecność substancji odkrytej w kościach odzwierciedla wysokie i częste używanie narkotyku – i to tuż przed śmiercią.

Aby uzyskać jaśniejszy obraz, planują kontynuować badania nad innymi ludzkimi szczątkami w kolekcji około 10 000 kości zakopanych pod kryptą Ca’ Granda.

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Już w XVII wieku Włosi używali marihuany rekreacyjnie – naukowcy potwierdzają"

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*