Nowoczesny zabieg endoskopowy w ostrowieckim szpitalu - Ostrowiec24.Info

Nowoczesny zabieg endoskopowy w ostrowieckim szpitalu

W Wielospecjalistycznym Szpitalu w Ostrowcu Świętokrzyskim przeprowadzono pierwsze zabiegi nowoczesną metodą operowania prostaty tzw.  HoLEP

Zabieg polega na wyłuszczeniu gruczołu krokowego przez cewkowy, a następnie wyssaniu prostaty przez cewkę. Jest to innowacyjny zabieg, mało inwazyjny, gdzie pacjent na drugi dzień może wracać do domu i do pełnej aktywności. Więcej poniżej!

O tej metodzie leczenia opowiadali podczas konferencji prasowej dyrektor ds. medycznych, Bożena Kubicka, p.o. Kierownika oddziału Urologii dr Grzegorz Zarzycki i Kierownik Bloku Operacyjnego, Małgorzata Dybiec.

Jak zaznaczył przeprowadzający zabieg dr Grzegorz Zarzycki, w urologii zabiegi małoinwazyjne są przeprowadzane od lat, ale są one cały czas ulepszane. I ten dzisiejszy zabieg jest najnowszym zabiegiem endoskopowym, przezcewkowym w leczeniu łagodnego rozrostu stercza. Zabiegi te wykonujemy w naszym szpitalu od pewnego czasu, a do ich przeprowadzenia potrzebny jest drogi sprzęt, który dyrekcja w miarę możliwości nam zapewnia. Tego typu zabiegi w dużych ośrodkach są wykonywane głównie w prywatnych klinikach urologicznych. My te zabiegi w naszym szpitalu wykonujemy na Narodowy Fundusz Zdrowia, czyli dla pacjentów bezpłatnie, mówił dr G. Zarzycki.

Jak zaznaczyła dyrektor ds. medycznych Bożena Kubicka, takie zabiegi są dużą szansą dla pacjentów. Wiemy ile problemów stanowią choroby prostaty u mężczyzn w naszej populacji. Tego typu zabiegi skracają czas hospitalizacji i umożliwiają szybki powrót do zdrowia. Jest to też szansa dla starszych pacjentów, schorowanych gdyż jest to zabieg mniej obciążający, mówiła B. Kubicka

Do tej pory w ostrowieckim szpitalu wykonano około 20 takich zabiegów. W związku ze starzeniem się społeczeństwa ilość ich ilość będzie się zwiększać. Taki zabieg trwa od 60 do 90 minut i jest w niego zaangażowanych 5 osób, a  w Ostrowcu Świętokrzyskim wykonuje go tylko trzech lekarzy.

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Nowoczesny zabieg endoskopowy w ostrowieckim szpitalu"

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*