Strażakiem się jest a nie bywa. Strażak z PSP Ostrowiec będąc świadkiem dramatycznego wypadku, ratował ludzkie życie - Ostrowiec24.Info

Strażakiem się jest a nie bywa. Strażak z PSP Ostrowiec będąc świadkiem dramatycznego wypadku, ratował ludzkie życie

Foto: PSP Ostrowiec

6 lipca 2023 r. w godzinach rannych w miejscowości Czekarzewice Drugie (powiat opatowski) na drodze krajowej Nr 79 doszło do groźnego zderzenia samochodu osobowego z pojazdem ciężarowym, w wyniku którego 3 osoby w tym 12 letnia dziewczynka zostały poszkodowane. Sytuacja była o tyle trudna i niebezpieczna, a zagrożenie realne, gdyż w aucie osobowym pozostała uwięziona kobieta z obiema złamanymi kończynami dolnymi, a jej stan z minuty na minutę pogarszał się. Strażak kpt. Dariusz Kroczak  pełniący służbę od 17 lat w KP PSP w Ostrowcu Świętokrzyskim będący świadkiem tego zdarzenia natychmiast wykonał szereg niezbędnych czynności ratowniczych, aby zminimalizować niebezpieczeństwo. Więcej poniżej!

W pierwszej kolejności niezwłocznie zaalarmował Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Następnie sam bez specjalistycznego sprzętu bazując jedynie na własnym doświadczeniu i umiejętnościach z narażeniem życia i zdrowia jeszcze przed przybyciem służb ratunkowych pomógł w opuszczeniu pojazdu kobiecie z dzieckiem bezpiecznie ewakuując ich na zewnątrz po czym odginając uszkodzoną karoserie samochodu wszedł do środka i utrzymywał podstawowe funkcje życiowe zakleszczonej poszkodowanej aż do momentu przybycia służb ratowniczych. Dodatkowo po przyjeździe miejscowej OSP Czekarzewice Drugie wspólnie z druhami stabilizował kręgosłup szyjny, opatrywał uwięzioną kobietę, udzielał wsparcia psychicznego oraz aż do chwili ewakuacji z pojazdu chronił głowę poszkodowanej przed wystającymi metalowymi elementami rozbitego auta. Ostatecznie ofiara wypadku została przetransportowana śmigłowcem LPR do szpitala a pozostałe 2 osoby trafiły pod opiekę zespołu ratownictwa medycznego.

Dariusz Kroczak z ochroną przeciwpożarową związany jest od 20 października 2006 roku. Służbę rozpoczął w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Nr 1 w Ostrowcu Św. Przez całą swoją służbę związany jest z jednostką taktyczną w Ostrowcu św. Od 2018  r. zajmuje stanowisko dowódcy zmiany. Odznaczony Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” oraz czynny druh OSP Czekarzewice. Posiada duże doświadczenie zawodowe, którym chętnie się dzieli. Niejednokrotnie wykazał się dużym opanowaniem i profesjonalizmem podczas działań ratowniczo-gaśniczych, w których uczestniczył m. in. podczas pożaru oleju technicznego na terenie Celsa „Huta Ostrowiec” (październik 2018 r.), wypadku drogowego w Ostrowcu Św. przy ul. Ponurego (kwiecień 2019 r. ), czy też  ewakuacji dziecka ze studni przy ul. Długiej w Ostrowcu Św. (lipiec 2021 r.).  Wśród kolegów cieszy się dużą sympatią a prywatnie to ojciec dwójki dzieci, pasjonat myślistwa i pszczelarstwa.

Bądź pierwszym, który to skomentuje. Wyraź swoją opinię. on "Strażakiem się jest a nie bywa. Strażak z PSP Ostrowiec będąc świadkiem dramatycznego wypadku, ratował ludzkie życie"

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


*